Problémy s achilovou šľachou môžu patriť medzi tie najnepríjemnejšie. Achilovka je veľmi zraniteľným miestom, hoci život vám samozrejme ohroziť nedokáže. Achilova šľacha je prekliatie pre množstvo profesionálnych a amatérskych športovcov. Za bežných okolností ani netušíme, že achilovku máme. Ak sa jej však niečo prihodí, budete o nej vedieť pri každom kroku.

Achilova šľacha je najväčšia a najpevnejšia šľacha ľudského tela. Upína sa na pätovú kosť a trojhlavový sval lýtka.  Táto šľacha musí vydržať extrémnu záťaž, keďže pri pohybe sa o ňu opiera celá hmotnosť človeka. Pri dynamickom pohybe sa často musí vyrovnať až s 10-násobkom ľudskej hmotnosti.

Za bolesťou achilovky je najčastejšie jej zápal, natrhnutie či dokonca pretrhnutie. Riziko tohto úrazu rastie s vekom. Väčšinou sa však na takomto úraze podieľa nesprávna obuv či náhle zaťaženie nepripravenej achilovky.

Zápal achilovky je spôsobený väčšinou opakovaným nevhodným zaťažením šľachy. Po určitom čase sa môže vyvinúť chronická forma zápalu, ktorá dokáže podstatne znepríjemniť život.

Pokiaľ sa zápal achilovej šľachy nelieči, bolesť a problémy so šľachou sa môžu zhoršovať. Bolesti achilovky by nemali podceňovať nielen športovci, ale aj bežní ľudia. Achilovka je jednoducho príliš dôležitá pre náš život.

Základom zdravej achilovej šľachy je prevencia. Na kvalitnej športovej obuvi by sme nemali šetriť. Neoplatí sa to. Takisto by sme nemali nárazovo zaťažovať achilovku, pokiaľ na to nie je pripravená. Tréningové dávky je potrebné dávkovať postupne.