Bolesť v oblasti bradaviek nie je u žien žiadna výnimočná situácia. Napriek tomu dokáže vyvolať minimálne obavy. Ženské prsníky sú veľmi náchylné k rakovinovému ochoreniu. Rakovina prsníka je druhou najčastejšou rakovinou postihujúcou ženskú populáciu. V médiách pravidelne bežia kampane bojujúce voči tejto chorobe. Ženy sú si veľmi dobre vedomé, čo im hrozí, a väčšinou poznajú aj príznaky. Omnoho dôležitejšie je však to, že poznajú aj následky tohto ochorenia.

Bolesť bradaviek u žien môžeme rozdeliť do dvoch kategórií. Do prvej kategórie radíme všetky bolesti prsníkov a bradaviek, ktoré sú podmienené hormonálnymi zmenami v tele ženy. Inými slovami – ide o bolesti spojené s menštruačným cyklom či tehotenstvom. Tieto bolesti sú úplne normálne a nie je potrebné sa ich obávať. Určite nie sú život ohrozujúce, hoci dokážu byť veľmi nepríjemné. Citlivosť prsníkov na hormonálne zmeny v tele ženy sa líši od ženy k ženy. Je to veľmi individuálne. Mastodýnia je odborný výraz pre chorobnú bolestivosť prsníkov.

Bolesť bradaviek u ženskej populácie, ktorá nesúvisí s hormonálnymi pochodmi v tele, môže byť príznakom už spomínanej rakoviny. Takisto to môže byť symptóm problémov s chrbticou či príznak poruchy srdca. Bežná žena nemá šancu spoznať skutočného pôvodcu ochorenia. V prípade, že žena spozoruje bolesť prsníkov či bradaviek, ktorá zjavne nesúvisí s menštruačným cyklom, mala by navštíviť najbližšieho odborného lekára. Iba ten dokáže vylúčiť život ohrozujúce ochorenia.