Bolesť chodidiel rozhodne nie je považovaná za bolesti, ktoré by sme mali urgentne riešiť. Ono je pravda, že na bolesť chodidiel ešte niekto nezomrel. Na druhej strane však bolesť chodidiel môže pomerne výrazne znížiť kvalitu života.

Samotná bolesť v oblasti chodidla môže mať rôzne príčiny. Všetko však súvisí s tým, že chodidlá sú nadmerne zaťažované, respektíve nie sú na túto záťaž pripravené. Moderný spôsob života nám veľa pohybu nedovolí. Väčšinu života presedíme buď pred televízorom alebo počítačom. Ak sa k tomu pridá obezita, tak nohy a chodidlá  sú vystavené niečomu, na čo nie sú pripravené.

Chodidlá môžu mať problémy s krvným obehom. Môže dochádzať k degeneratívnym zmenám v žilách chodidiel. Toto ochorenie môže mať veľmi negatívne dôsledky, v prípade, že sa jeho rozvoj zanedbá.

Pri chodidlách nie je dobré zabúdať ani na kĺby. Tých sa nachádza v chodidle pomerne dosť. Artróza poškodzuje každý kĺb. Artróza je nezvratné ochorenie, pri ktorom dochádza k úbytku kĺbovej chrupky. Jej poškodenie spôsobuje nepríjemné bolesti pri pohybe kĺbu.

Ako sa brániť nepríjemným bolestiam kĺbov? Základom je zdravý životný štýl. Chodidlá by mali byť zvyknuté, že pôvodne boli vyvinuté na chôdzu. Druhotne je potrebné myslieť na zdravú obuv.  Dobrá a kvalitná obuv je základom zdravých chodidiel.  Anatomická obuv síce nie je práve najlacnejšia, ide však o investíciu do zdravia chodidiel. A tie si takúto pozornosť určite zaslúžia.