S bolesťami ďasien sa z času na čas stretáva väčšina z nás. Tento druh bolesti ani zďaleka nie je nebezpečný. Akurát je nepríjemný  a rozhodne nám nepridáva na životnej pohode. Bolesť ďasien nie je dobré zanedbať, pretože celý problém sa môže zhoršiť, a to z krátkodobého aj dlhodobého pohľadu. Zuby a ďasná by sme sa mali snažiť udržiavať vždy v prvotriednom stave.

Za bolesťou ďasien je zvyčajne zápal ďasien. Zápal môže byť komplexný, teda sú zasiahnuté všetky ďasná, alebo čiastkový, kedy dochádza k zápalu iba časti ústnej dutiny.  Zápal ďasien je najčastejšie spôsobený nesprávnou alebo nedostatočnou hygienou ústnej dutiny. Samotné umývanie zubov trikrát denne môže stále nechať veľký priestor na rozvoj baktérií. Dôležité je správne a efektívne čistenie zubov. Zasiahnuť je potrebné aj tie mieste, ktoré sú pre rozvoj baktérií najlepšie. K medzizubným priestorom sa  bežná zubná kefka dostáva pomerne zložito. Na dôkladné vyčistenie medzizubných priestorov je potrebné použiť špeciálnu zubnú kefku, respektíve dentálnu niť. Na zubnej paste v tomto prípade až tak nezáleží. Dôležité je, aby ste sa mechanicky dostali k príčine zápalu. Medzi zubmi by nemali zostať žiadne zvyšky potravy.

Samotnú bolesť ďasien len ťažko vyriešite náhlou aktivitou zubnej kefky a zubnej nite. Tieto dva nástroje by mali slúžiť najmä na prevenciu. S bolesťou ďasien je potrebné sa vybrať k zubnému lekárovi, ktorý dá vaše ďasná poľahky do poriadku.