Počas jesene a na jar sa všetky baktérie a vírusy pustia do oslabenej ľudskej imunity. V mnohých prípadoch sa obeťou stanú nosové dutiny. Zápal v tejto oblasti dokáže byť veľmi nepríjemný a neraz môže prejsť do komplikovaného či chronického štádia.

Za normálnych okolností prebiehajú infekcie iba v nose či nosohltane. Za bežnejsituácie nosové dutiny zasiahnuté nie sú. Prirodzene sa do nich dostáva hlien, ktorý však za normálnych okolností nie je problematický. Situácia sa komplikuje v prípade, že pohyb tohto hlienu je z nejakých dôvodov obmedzený. Takto sa vytvoria výborné podmienky na rozvoj baktérií, ktoré dokáže spôsobiť veľké nepríjemnosti. Bolesť dutín je potrebné pripísať práve im.

Zápal vedľajších nosových dutín sa lieči rovnako ako ďalšie zápaly. Problémom je, že zápal nosných dutín môže pomerne ľahko prejsť do chronického štádia. To opisujeme ako zápal trvajúci osem a viac týždňov. v minulosti sa problémy so zapchatými nosnými dutinami riešili ich prepichovaním. Táto extrémne bolestivá procedúra rozhodne nebola medzi pacientmi populárna. Lekári však v súčasnosti k prepichovaniu vedľajších nosných dutín pristupujú iba vo výnimočných prípadov. Na rozdiel od minulosti dnes máme k dispozícii ďaleko efektívnejšie lieky, ktoré dokážu lepšie bojovať s infekciou v nosných dutinách.

Najlepším prostriedkom proti takýmto problémom je prevencia. V problematických obdobiach  roka je potrebné zvýšiť príjem vitamínov. Najdôležitejším je pochopiteľne vitamín C, netreba však zabudnúť ani na ostatné.