Hrtan je časťou dýchacej sústavy, takže nejaké zápaly nie sú ničím výnimočným. Na hrtan v dolnej časti nadväzuje priedušnica. V hornej časti sa nachádza hltan. Približne v strede hrtanu sa nachádza chrupavkový objekt, ktorý bežne poznáme pod ľudovým označením ohryzok.

S bolesťou hrtana sa stretávame najmä počas zimných mesiacov, keď dýchacia sústava je vplyvom počasia výrazne oslabená. Toto je obdobie, kedy dochádza k bežným infekciám horných dýchacích ciest. Nie je to nič vážne a organizmus si za normálnych okolností s takýmito zápalmi dokáže pomerne rýchlo poradiť.

Komplikované zápaly hrtana či inej časti horných dýchacích ciest môžu byť pomerne nepríjemné. Preto je dobré im predchádzať. Zápal hrtana by mal byť okamžite liečený. To však neznamená, že pri každej bolesti hrdla by ste mali hneď utekať k lekárovi. Väčšinou pri nekomplikovaných prípadoch úplne stačí domáca liečba. Vyskúšať môžete napríklad kloktanie echinaceou.

Za bolesťou hrtana môže byť aj mnoho ďalších ochorení. Za najnebezpečnejšie môžeme považovať rakovinu hrtana. Ako pri každom rakovinovom ochorení aj tu úspešnosť liečby do veľkej miery závisí od toho, kedy je choroba zachytená. Ak je onemocnenie zachytené v skorom štádiu, liečba je väčšinou úspešná.

Okrem bolesti hrtana sa rakovina tejto časti tela prejavuje aj zachrípnutím hlasu, bolesťami pri prehĺtaní, poruchami prehĺtania, chudnutím, zvýšenou telesnou teplotou, krvácaním ústnej dutiny, potením sa, vykašliavaním krvi. Po zistení akéhokoľvek príznaku je potrebné navštíviť doktora.