Ak sa ľudia naozaj obávajú nejakej bolesti, tak je to jednoznačne bolesť hrudníka. Prečo? Dôvod je viac ako jednoduchý. Boja sa zlyhania srdca. Srdce je symbolom života, bez ktorého nedokážeme žiť ani len obrazne.

Najmä so zvyšujúcim vekom sa ľudia začínajú obávať infarktu. Infarkt nastáva vtedy, keďže srdcový sval prestane byť zásobovaný krvou z niektorých z dôležitých ciev. Srdce je sval, ktorý je nesmierne náročný na prísun kyslíka. Obyčajný sval si dokáže poradiť bez kyslíka pomerne dlho bez vážnych následkov. Srdce to však nedokáže. Pri nedostatku dochádza k odumieraniu tkaniva srdca. Toto tkanivo už nie je možné obnoviť. Pokiaľ odumrie dostačujúce množstvo srdcového svalu, nastáva zástava srdca a smrť. Bolesť hrudníka je jedným z mnohých symptómov sprevádzajúcich infarkt. Je však potrebné dodať, že infarkt môže prebiehať aj bez bolesti hrudníka.

Bolesť hrudníka dokáže naozaj vystrašiť. Je potrebné byť bdelí, pretože správna identifikácia bolesti vám môže zachrániť. Pri zistení netradičnej bolesti v oblasti hrudníka je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Čím skôr – tým lepšie. Aj minúty vám v tomto smere môžu zachrániť život.

Zďaleka nie všetky bolesti hrudníka sú symptómom infarktu myokardu. Rôzne pichavé bolesti v tejto časti tela skôr súvisia s pľúcami. Infarkt spravádzajú skôr ťaživé bolesti trvajúce niekoľko minút. Ťaživý pocit na hrudi sa môže prejavovať pri snahe o pohyb.

Pozor si je potrebné dávať aj na pľúcnu embóliu, kedy dochádza k odumieraniu pľúcneho tkaniva.