Obličky sú k životu nevyhnutným orgánom. Väčšina ľudí však nevie presne určiť, kde sa nachádzajú. Obličky sú párový orgán. V prípade zlyhania jednej obličky dokáže človek bez väčších problémov fungovať aj s jednou obličkou.

Obličky majú v ľudskom tele veľmi jednoduchú funkciu, hoci jej vykonanie jednoduché vôbec nie je. Obličky filtrujú krv. Do krvi sa vďaka metabolizmu dostáva množstvo látok, ktoré sú toxické a nebezpečné pre samotný organizmus. Telo sa ich musí čím skôr zbaviť. Ľadviny krv filtrujú, a to takmer doslova. V obličkách dochádza k oddeleniu časti krvi, ktorú organizmus potrebuje, od znečistenia. V odstránenej tekutine sa nachádza aj kyselina močová, ktorá dáva základný charakter moču, čo je výsledný produkt obličiek. Z obličiek moč putuje do močového mechúra.

Najčastejšou príčinou bolestí ľadvín je zápal ľadvín. Toto nepríjemné ochorenie môže mať veľmi nepríjemné následky. Dôležité je ho zachytiť včas a vystaviť zodpovedajúcej liečby. Zápal ľadvín sa prejavuje v dvoch častiach ľadvín, na základe čoho zápal obličiek rozdeľujeme. Poznáme tak pyelonefritídu a glomerulonefritídu.

Pyeolonefritída sa prejavuje silnou bolesťou v oblasti obličiek, v boku. Zvyčajne je to na oboch stranách. Súčasťou je aj nutkanie k močeniu, pocit pálenia pri močení, vysoké teploty, zimnica či nevoľnosť.

Glomerulonefritída sa prejavuje bolesťami hlavy, celkovou únavou, neurčitými bolesťami chrbta,  opuchmi tváre, nôh a zmenou farby moču.

Obe formy zápalu obličiek majú akútnu aj chronickú formu.