Ruky sú ľudským nástrojom, bez ktorého by sme sotva vytvorili dnešnú spoločnosť. Bez rúk sa jednoducho nezaobídeme. Bolesti ruky robia voľný čas nepríjemným a navyše nás môžu spraviť práceneschopnými. Bolesť ľavej ruky či bolesť pravej ruky nám môže narobiť množstvo problémov.

Pokiaľ je človek pravák a začne ho bolieť ľavá ruka, tak to ešte veľká tragédia nie je. Omnoho horšie by v takomto prípade na tom bol ľavák.

Za bolesťou ľavej ruky môže byť množstvo faktorov. Ľudská ruka je zložitá kombinácia svalov, šliach, väzív, kostí, kĺbov a ďalších častí. Ktorákoľvek z týchto častí sa môže jednoducho pokaziť. Najbežnejšie problémy rúk súvisia so svalmi. Natiahnuté či presilené svaly dokážu narobiť dostatok problémov. Veľké bolesti a ťažkosti pri pohybe ruky zapríčiní aj svalovica ruky. Vo všetkých týchto prípadoch však tieto bolesti po pár dňoch nenávratne odznejú.

V horšom prípade je za bolesťou ľavej ruky kĺb. Ramenný alebo lakťový kĺb sú zložité útvary, ktorých porušenie vie byť veľmi nepríjemné. V každom kĺbe dochádza k funkčnému spojeniu dvoch kostí. To by bolo za normálnych okolností bolestivé. O bezproblémový kontakt dvoch kostí sa stará kĺbová chrupka. V prípade, že je táto chrupka poškodená, pohyb v kĺbe spôsobuje veľmi nepríjemné bolesti. Takéto ochorenie sa nazýva aj artróza. Artróza je nenávratné poškodenie kĺbu. Moderná medicína nedokáže regenerovať poškodenú chrupku. Možnosti liečenia sú viac ako minimálne.