S bolesťou v krku sa stretávame pomerne často. Väčšinou takejto bolesti nepripisujeme veľkú váhu. Veď o pár dní odznie a my si môžeme opäť vychutnávať život na plno. Bolesť mandlí však môže byť potenciálne veľmi nebezpečná a v konečnom dôsledku môže spôsobiť problémy srdcových chlopní či zlyhanie obličiek. Ako je to možné?

Bolesť mandlí je zvyčajne spôsobená ich zápalom. S týmto druhom ochorenia sa stretávajú najmä deti. V zásade nejde o nič nebezpečné. Platí to však iba v prípade, že je nasadená správna liečba.

Ako pri každom zápale, aj zápal mandlí môže byť spôsobený vírusom alebo baktériami. Virálny zápal mandlí je menej nebezpečný a väčšinou sám odznie po jednom týždni. Tu nie je potrebné žiadna liečba. Tá by bola aj neúčinná, keďže proti vírusom sa priamo bojovať nedá. Oveľa väčšie riziko predstavujú bakteriálne nákazy mandlí. Za takýmto zápalom sú zvyčajne streptokoky. S takýmto zápalom je potrebné smerovať čo najskôr do najbližšej nemocnice. Lekár spraví výter mandlí a následne sa z neho spraví rozbor. Určí sa, ktorá baktéria je za infekciu zodpovedná. Na liečbu sú nasadzované antibiotiká. Dôležité je, aby sa infekcia nerozšírila do ďalších častí tela.

Neliečený bakteriálny zápal mandlí môže viesť k už spomínaným problémom so srdcovými chlopňami či k zlyhaniu obličiek. Niekedy sa pristupuje aj k chirurgickému odstráneniu mandlí. Robí sa to v prípade opakovaných infekcií mandlí.