Pankreas, alebo po slovensky podžalúdková žľaza, je malý orgán v brušnej dutine človeka, ktorý za normálnych okolností veľmi o sebe nedáva vedieť. Pankreas sa však dokáže intenzívne prihlásiť o pozornosť tzv. pankreatídou. Čo možno od tohto ochorenia očakávať?

Príznaky pankreatídy sú:  bolesti brucha, ktoré pôsobia vysiľujúco až únavne. Tieto bolesti majú tendenciu vystreľovať do chrbta a sú lokalizované v nadbruší. Tento druh bolesti je náhly, intenzívny a zvyčajne sa zhoršuje. Celá takáto epizóda bolesti môže trvať až niekoľko dní. Kašeľ, pohyb, záklon bolesti zhoršuje. Predklon tieto bolesti zmierňuje. Bolesti sú neraz sprevádzané aj nevoľnosťami či zvracaním. Spolu s bolesťami sa môže vyskytovať aj horúčka, žltačka, závraty, mdloby či pokles krvného tlaku. Toto sú všetko príznaky akútnej pankreatídy, čo je nič iné ako zápal podžalúdkovej žľazy.

Poďme sa však pozrieť, aké útrapy dokáže spôsobiť chronický zápal podžalúdkovej žľazy. Rovnako ako pri akútnej forme, aj chronická pankreatída je sprevádzaná bolesťami brucha trvajúcimi aj niekoľko dní. Sprievodným javom chronického zápalu pankreasu sú zažívacie ťažkosti spojené s horším vstrebávaním tukov. Ľudia trpiaci týmto ochorením môžu na sebe pozorovať nevysvetliteľné chudnutie. Chronická pankreatída môže vyvolať vznik cukrovky. Pacientom, ktorí ňou už trpia, sa môže priebeh cukrovky zhoršiť.

Zápal pankreasu je najčastejšie vyvolaný žlčníkovými kameňmi. Táto príčina je ďaleko častejšia u žien ako u mužov. V mužskej populácii spôsobuje zápal  pankreasu najmä nadmerná konzumácia alkoholu.