Väčšina žien sa na rozdiel od mužov stretáva s bolesťami pravidelne. Bolesť počas menštruácie je súčasťou života takmer každej ženy. Bolestivá menštruácia nie je žiadnym zdravotným rizikom, a drvivá väčšina žien to aj veľmi dobre vie.

Napriek tomu je potrebné si dávať pozor na netradične intenzívne bolesti pri menštruácii. Tu nie je dobré podľahnúť zovšeobecňovaniu. Čokoľvek sa vymyká bežnej skúsenosti má vytvárať odôvodnené podozrenie. Toto podozrenie môže overiť iba lekár.

Bolesť počas menštruácia radíme medzi tzv. cyklické bolesti. Teda bolesti, ktoré sa objavujú v pravidelných intervaloch a súvisia so ženským cyklom. Ďalším príkladom cyklickej bolesti je bolesť počas ovulácie. Tá je však omnoho menej častá ako menštruačná bolesť.

Na čo je potrebné si dávať osobitý pozor sú bolesti v oblati podbruška, ktoré zjavne nemajú žiadny súvis so ženským cyklom. Tieto necyklické bolesti môžu byť príznakmi rôznych záväžných ženských ochorení. Ženské rozmnožovacie orgány sú náchylné k rôznym zápalovým ochoreniam. Infekcie pohlavných orgánov nemusia súvisieť iba s bujarým sexuálnym životom či nedostatočnou hygienou.

Moderným ženám hrozí aj rakovina, ktorá sa okrem iného prejavuje aj bolesťami v oblasti podbrušia. Najčastejším rakovinovým ochorením je rakovina maternice. Omnoho väčšia pozornosť sa však venuje rakovine krčka maternice. Dôvod je vcelku jednoduchý. V súčasnosti je v predaji vakcína, ktorá chráni pred vírusom, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice.  Aj tento druh rakoviny sa môže prejavovať bolesťou v oblasti podbrušia.