S bolesťou prostaty sa stretávajú najmä muži vo vyššom veku. S prostatou začínajú mať problémy muži približne od 50-tky.

Prostata je žľazovitý orgán vo veľkosti vlašského orecha, ktorý sa nachádza pod močovým mechúrom. Funkciou prostaty je tvorba tekutiny, ktorá je spolu so spermiami súčasťou ejakulátu. Táto tekutina pomáha spermiám v pohybe a umožňuje im oplodnenie vajíčka, keďže spermie by za normálnych okolností vo vagíne neprežili.

Mužom dokáže predstojná žľaza, ako sa prostata po slovensky nazýva, výrazne skomplikovať život.  A to nemusí ísť o žiadne vážne ochorenie. Muži sa často musia boriť so zväčšenou prostatou. V momente, keď sa prostata zväčší, dochádza k jej tlačeniu na močový mechúr. Toto má za následky časté močenie a všeobecné problémy s močením. Toto však samotnú bolesť prostaty veľmi nespôsobuje.

Za bolesťou prostaty môže byť omnoho nebezpečnejšie ochorenie. Rakovina prostaty je po rakovine pľúc druhou najčastejšou rakovinou v mužskej populácii. Muži by si mali dať na túto rakovinu veľký pozor. Mali by ju vnímať a pristupovať k nej rovnako ako ženy pristupujú k rakovine prsníkov.

Najmä muži nad 50 rokov by mali pravidelne absolvovať prehliadku u lekára, ktorý dokáže zhodnotiť, či v prostate neprebiehajú žiadne chorobné zmeny. Pozornosť prostate by však muži mali začať venovať približne po dovŕšení 40 rokov. Do rizikovej skupiny patria všetci muži, ktorí majú priameho rodinného príslušníka s históriou problémov s prostatou.