Spoločenský boj proti rakovine prsníkov spôsobuje aj vysokú citlivosť žien voči bolesti prsníkov. Akákoľvek neštandardná bolesť prsníka dokáže veľa žien vystrašiť. Pritom bolesť prsníkov je pomerne bežná.

Bolesti prsníkov rozdeľujeme do dvoch kategórií. Poznáme bolesti, ktoré závisia od hormonálnych cyklov ženy, a tie ktoré sú na týchto pochodoch nezávislé. Veľká časť ženskej populácie sa pravidelne stretáva s bolesťami v oblasti poprsia. Súvisí to s menštruačným cyklom. Týmto bolestiam je do veľkej miery nemožné sa vyhnúť. Na druhú stranu sa ich však ani nemusíme báť.

S bolesťami prsníkov sa často spájajú dva odborné výrazy mastodýnia a mastalgia. V oboch prípadoch ide o odborný termín pre bolestivosť prsníkov. Mastalgia je synonymom mastodýnie, teda ide o identické výrazy.

Kým cyklickým bolestiam prsníkov nie je potrebné venovať veľa pozornosti, v prípade bolestí mimo menštruačný cyklus je potrebné byť ostražití. V takomto prípade môže byť príčinou bolestí viacero chorôb. Bolesti v oblasti poprsia môžu súvisieť s ochorením srdca, rakovinou a podobne.

Najmä karcinóm prsníka je veľmi obávanou chorobou medzi ženami. Výskyt tohto ochorenia v modernej spoločnosti je pomerne častý. Čo to znamená pre bežnú ženu? V prípade výskytu bolesti, ktorá nesúvisí s menštruačným cyklom či tehotenstvom, je potrebné navštíviť odbornú pomoc. Iba lekár je schopný určiť správnu diagnózu. Iba nemocnice majú dostatočné vybavenie na to, aby dokázali na 100 percent vylúčiť rakovinové ochorenie.