Bez spoľahlivých rúk si sotva dokážeme predstaviť bezproblémový  a pohodlný život. Ruky sú základným nástrojom človeka. Práve vďaka jemnej motorike rúk je človek tak evolučne úspešný. V momente, kedy pociťujeme v rukách bolesť, ide kvalita nášho života rapídne dole.

Čo teda stojí za bolesťou rúk? Faktorov, ktoré sa môžu podieľať na bolestiach tejto časti tela, je hneď viacero. Pokojne môžeme začať s jednoduchým presilením. Pri náročnej práci, na ktorú nie sme zvyknutí, môže vzniknúť svalovica. Tú však väčšina z nás dôverne pozná a veľmi dobre vieme, že je to úplne normálny fyziologický jav.

Syndróm karpálneho tunela sa prejavuje nepríjemnými bolesťami zápästia. Okrem bolestí sa tento syndróm prejavuje aj výrazným znížením pohyblivosti zápästia. Tieto príznaky sú spôsobené zapálením jednej zo šliach, ktorá prechádza tzv. karpálnym tunelom. Týmto tunelom prechádza aj nerv spájajúci ruku z mozgom. Zväčšená šľacha tlačí na tento nerv, čo je presne to, čo spôsobuje nepríjemnú bolesť a zníženie vnímavosti a motoriky celej ruky. Pri syndróme karpálneho tunela pomáha podávanie protizápalových liekov a dočasné znehybnenie zápästia.

Ďalšou možno príčinou bolesti rúk je tlakové poškodenie lakťového nervu. Toto poškodenie spôsobuje okrem bolesti aj rôzne nepríjemné príznaky. Pre správnu diagnostiku tohto ochorenia je potrebné neurologické vyšetrenie príslušným špecializovaným lekárom.

Pri bolestiach rúk je potrebné byť opatrní. Pravda je, že väčšina bolestí nemá ako ohroziť váš život. Na druhú stranu nikdy nie je dobré sa na to spoliehať.