Trpíte bolesťami v brušnej dutine a myslíte si, že je to slezina? Majte sa na pozore. Okamžite je potrebné zájsť k lekárovi. Problémom sleziny je to, že iba veľmi málo bežných ľudí ju dokáže lokalizovať. Všeobecné bolesti brucha si tak môžeme ľahko pomýliť s bolesťou sleziny.

Slezina je malý, približne 10 cm dlhý orgán, ktorý nájdete pod bránicou, vedľa žalúdka. Slezina váži približne 150 gramov a je najväčším orgánom lymfatického systému. V slezine dochádza k likvidovaniu cudzorodých organizmov. V slezine vznikajú lymfocity, dochádza tu k eliminácii opotrebovaných červených krviniek. Slezina je zároveň zásobárňou červených krviniek. V prípade vysokého nároku na kyslík dokáže slezina dodať do krvného obehu dodatočné krvinky. V prípade človeka je tento proces však minimálny v porovnaní s ďalšími organizmami.

Slezina je tak kľúčovým prvkom v imunitnom systéme človeka. Kľúčovým, avšak nie životu nevyhnutným. Áno, človek dokáže bez problémov fungovať aj bez pečene, keďže jej funkcie zabezpečujú aj ďalšie orgány.

Bolesť sleziny je najčastejšie spôsobená úrazom. Poškodiť slezinu nie je vôbec ťažké. Tento orgán je pomerne náchylný k natrhnutiu či inému poraneniu. Následkom porušenia celistvosti sleziny je krvácanie, ktoré sa prejavuje bolesťou sleziny, respektíve bolesťou v oblasti brucha a žalúdka. Pokiaľ je slezina výrazne poškodená, pristupuje sa k jej chirurgickému odstráneniu. Ako už bolo povedané, slezina nie je k životu nevyhnutný orgán, a tak človek môže bez nej fungovať bez väčších problémov.