Chôdza je základom života. Teda minimálne v minulosti tomu tak bolo. Dnes je možné sa zaobísť  bez chôdze. Takmer. Medzi jedálenským stolom a televízorom sa však aj tí najlenivejší ľudia stále presúvajú chôdzou. Akékoľvek narušenie možnosti normálnej chôdze je vnímané veľmi zle. Bolesť v päte je jedným z mnohých príznakov, ktoré dokážu znepríjemniť aj zopár krokov.

Plantárna fascitída. Len veľmi málo ľudí vie, čo stojí za týmto divným slovnými spojením. Pravdepodobne iba lekári. Plantárna fascitída je zápalové ochorenie päty. Konkrétne väzivového pruhu paty. Pätová kosť je funkčne spojená so zvyškom chodidla. Iba takto možno docieliť bezproblémovú funkciu celého chodidla. Päta je spojená so zvyškom kostí a kĺbov pomocou väzivového kruhu. Ono je to práve táto väzivová štruktúra, ktorá môže trpieť nepríjemným zápalom.

Plantárna fascitída pôsobí nepríjemne najmä ráno. Bolesť  v päte je v tomto čase najintenzívnejšia, keďže pohyb chodidla väčšinou tieto bolesti zmierňuje. Päta tak bolí vtedy, keď je chodidlo oddýchnuté. Bolesť v päte sa tak môže objaviť aj pri dlhšom oddychu, pri sedení a podobne.  Tieto bolesti môžu byť spojené aj s rastom pätovej kosti a v konečnom dôsledku vznikom tzv. ostrohy.

Zápal päty býva zapríčinený napríklad vysokou klenbou nohy, plochými nohami či ochorením achilovej šľachy. Ďalším významným faktorom sú opakované pohyby – chôdza, beh, skoky atď. Zhoršujúcim faktorom je napríklad obezita alebo nosenie či prenášanie ťažkých objektov.