Bolesť v podbrušku je tradičná ženská bolesť, ktorá je viac-menej súčasťou menštruácie či iných pochodov tela zapríčinených hormonálnymi zmenami. Bolesti v podbrušku môžeme rozdeliť na tie, čo súvisia s menštruáciou, a tie, čo s ňou nesúvisia.

Pri bežných bolestiach v podbrušku počas menštruácie veľa žien nepanikári. Takéto bolesti sú cyklické a časom ustúpia. Dôležité je si však uvedomiť, že ak takáto bolesť pretrváva, alebo je výrazne intenzívnejšia ako obyčajne, je najlepšie vyhľadať odbornú starostlivosť.

Bolesť v podbrušku väčšina vystraší ženy počas tehotenstva. A to najmä prvorodičky, ktoré nemajú žiadne skúsenosti so svojím telom v takomto hormonálnom rozpoložení.

Tu je potrebné v prvom rade zdôrazniť, že bolesti v podbrušku počas tehotenstva sú úplne normálne. Zároveň však môžu byť symptómom komplikácií. Bežná žena toto dokáže len veľmi ťažko odlíšiť. Vždy je lepšie sa spoľahnúť na odbornú pomoc. Pri tehotenstve pociťuje bolesť v podbrušku väčšina žien, a to v rôznych štádiách tehotenstva. Príčinou bolesti môžu byť výrazné hormonálne zmeny, respektíve v neskorších štádiách tehotenstva pohyby samotného dieťatka.

Pokiaľ žena počas týchto bolestí nekrváca alebo nemá výtok, tak by mala byť pokojná. Samozrejme, že ak bolesti sú intenzívne a pretrvávajú dlhší čas, tak je lepšie sa obrátiť na najbližšiu nemocnicu. Opatrnosti počas tehotenstva nikdy nie je dosť, avšak navštevovať doktora pri každom náznaku bolesti takisto nie je tou správnou cestou k zdravému a spokojnému dieťaťu.