Akékoľvek bolesti v oblasti brucha či v blízkom okolí dokážu byť pomerne nepríjemné. Čo je horšie, je určiť správnu diagnózu. V brušnej dutine a v hrudnom koši sa nachádza množstvo komplikovaných k životu dôležitých orgánov, ktoré všetky môžu byť za bolesťou v oblasti bruchu.

Ak však ste schopní identifikovať stranu, kde cítite bolesť, počet orgánov, ktoré stoja za bolesťou možno pomerne výrazne zredukovať. Väčšina orgánov brušnej dutiny je nepárová a v ľudskom tele sú uložené asymetricky. Čím presnejšie dokážete lokalizovať bolesť, tým väčšie šance máte na správnu diagnózu.

Na začiatok je však potrebné povedať, že diagnostikovanie ochorení by malo zostať výlučne v rukách lekára. Samodiagnostika sa v žiadnom prípade neodporúča, a to hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade je to príliš riskantné. Jednoducho sa to neoplatí, keď máte možnosť zdarma navštíviť lekára. Časť ľudí nadobudne presvedčenie, že všetky informácie, ktorými disponuje lekár, je možné nájsť na internete. Áno, na internete je množstvo informácie. Množstvo správnym. Množstvo zavádzajúcich.

Veľa ľudí sa snaží získať informácie z rôznych fór, kde si ľudia vzájomne radia. Na toto je potrebné si dávať osobitý pozor. To, že vám niekto v dobrej vôli poradí nejaký zázračný čaj, ešte neznamená, že o pár dní nebudú ľudia piť čaj akurát tak na vašom kare. Lekárske rady by mali dávať iba ľudia s medicínskym diplomom. Ak trpíte bolesťami v pravom boku či v inej časti tela, ktoré sa vymykajú normálu, zájdite k doktorovi. Je to vždy najlepšie riešenie.

Za bolesťou v pravom boku môže byť hneď niekoľko príčin. Pozrime sa na niekoľko z nich. Bolesť v pravom boku dokáže spôsobiť napríklad žlčníkový záchvat. Žlčník je neveľký orgán nachádzajúci sa na pravej strane brušnej dutiny pod pečeňou. Žlčník pôsobí ako zásobáreň žlče, ktorá sa do neho dostáva z pečene. Denne cez žlčník prejde takmer liter tejto tekutiny.

Žlč má v tele človeka nezastupiteľnú  funkciu. Žlč zo žlčníka putuje do dvanástnika, čo je dolná časť žalúdka. Tu sa žlč podieľa na trávení tukov. Sú to práve tuky, ktoré dokážu vyvolať žlčníkový záchvat.

Stačí, keď zjete niečo veľmi mastné, napríklad vyprážané jedlo, alebo do seba v krátkom čase dostanete veľké množstvo jedla, a žlčník sa ozve pichavými alebo kolikovými bolesťami.

Zdravý žlčník si dokáže bez veľkých problémov poradiť s akýmkoľvek množstvom jedla alebo tuku. Problém nastáva vtedy, ak sa vo vašom žlčníku nachádzajú žlčníkové kamene. Po prijatí jedla dostáva žlčník pokyn k vypusteniu žlče. Žlčníkové kamene však tomuto kroku dokážu zabrániť. Stačí, keď zapchajú vývod žlčník.

Bolesť v pravom boku (pichanie) môže byť spôsobená aj slepým črevom. Záleží na tom, kde presne túto bolesť cítite. Slepým črevom sa označuje červovitý výbežok na hrubom čreve, v blízkosti tenkého čreva.