Bolesť vajíčkovodov dokáže u žien vyvolať pomerne veľké znepokojenie. A to aj napriek tomu, že správne identifikovať vaječníky nie je jednoduché. Bolesť vaječníkov je väčšinou spoznávaná ako bolesť v oblasti podbruška. Tento typ bolesti môže byť príznakom rôznych ochorení či bežným príznakom, ktorý sprevádzaná hormonálne pochody žien.

Bolesť v podbrušku môže byť napríklad cyklicky spojená s menštruáciou. Rovnako to môže byť prejav tehotenstva. Bolesť vaječníkov však nemožno podceniť, pretože táto bolesť môže byť príznakom veľmi závažného ochorenia. Adnexitída, teda zápal vaječníkov, môže mať za následok až neplodnosť.

Zápal vaječníkov je spravidla spôsobený rôznymi baktériami. Virálny pôvod zápalu vaječníkov je omnoho zriedkavejší. Adnexitída postihuje ženy najmä v období 20 až 35 rokov. Toto ochorenie do veľkej miery súvisí so sexuálnym životom a osobnou hygienou. K zápalu vaječníkov dochádza často cez zápal vagíny.  Ženy pred pubertou a po menopauze sú adnexitídou ohrozené minimálne.

Pri skorom nasadení liečby je možné zápal vaječníkov uspokojivo vyriešiť bez hrozby akútnych stavov či pokročenia choroby do chronického štádia. Pokiaľ však žena prekoná akútny prípade adnexitídy, respektíve sa choroba rozvinie do chronickej podoby, väčšinou je nutné pristúpiť k chirurgickému zákroku.

Najlepšou liečbou je samozrejme prevencia. Základom je dobrá osobná hygiena. Zápalom vagíny, odkiaľ sa zápal zvyčajne šíri do vaječníkov, možno predchádzať svedomitým používaním kondómov. Zákroky na maternici by sa mali robiť maximálne opatrne.