V oblasti hlavy neraz cítime záhadné bolesti. Dokážeme ich pomerne presne lokalizovať, ale nevieme, čo ich spôsobuje. Bolesť za uchom je príkladom takejto bolesti. Bolesti hlavy môžu mať rôzne príčiny. Nie vždy za bolesťou je iba jeden faktor. Bolesti hlavy majú často psychosomatický pôvod. Čo je to?

Psychosomatický znamená, že pôvod je potrebné hľadať rovnako vo fyzickom tele ako v psychike tela. Príkladom môže byť napríklad migréna či obyčajné bolesti hlavy. Na migrénu musíte mať určité predpoklady. Pomerne veľká časť populácie trpí migrénou. Teda majú na ňu predpoklady. Samotným spúšťačom migrény či inej bolesti hlavy však nie je tento predpoklad, ale napríklad stres. Ak pravidelne trpíte migrénou, tak najbližšie ju môžete dostať napríklad po veľmi stresujúcom dni v práci.

Proti psychosomatickým bolestiam možno bojovať pomerne ťažko, keďže musíte bojovať proti dvom príčinám zároveň.

Za bolesťou oblasti za uchom však môžu byť aj klasické zápalové procesy. Veľmi časté sú najmä zápaly vonkajšieho a vnútorného ucha. Zápal vnútorného ucha je rizikom najmä pre malé deti. U dospelej populácie sa vyskytuje zriedka. Zápal vonkajšieho ucha je však ďaleko rozšírenejší.

Pri bolestiach hlavy, najmä tých intenzívnych a dlho trvajúcich, nemožno vylúčiť ani ďalšie ochorenia. Bolesť hlavy je častým príznakom mnohých veľmi nebezpečných chorôb. Pre bežného človeka toto znamená jediné: je potrebné vyhľadať odbornú pomoc, ktorá dokáže vylúčiť možné komplikácie spojené s bolesťou.