Žlčník je orgán, ktorý za bežných okolností zostáva nepovšimnutý. Najmä mladšie ročníky často ani nevedia, že niečo takéto existuje. Najrizikovejšou skupinou pre problémy so žlčníkom sú starší a obézni ľudia. Toto však v žiadnom prípade neznamená, že bolesť žlčníka sa nemôže prejaviť u mladších ľudí.

Bolesť žlčníka je najčastejšie spojená so žlčníkovým záchvatom. Ako sa k niečomu takémuto dá dopracovať? Pomerne jednoducho. A môže to byť vcelku nebezpečné.

Žlčník je neveľký orgán, ktorý je uložený pod pravým lalokom pečene. V žlčníku je zhromažďovaná žlč, ktorá má kľúčovú úlohu pri trávení tukov. Žlč priteká do žlčníka z pečene. Pečeň denne pošle do žlčníka takmer jeden liter žlče. Za celý život človeka tak tráviacim traktom prejde obrovské množstvo žlče. Žlč zo žlčníka putuje v prípade potreby do dvanástnika, ktorý sa nachádza hneď za žalúdkom. Problémy nastávajú, keď sa žlčník snaží vyprázdniť priveľmi rýchlo. K takejto situácii dochádza v momente, keď zrazu prijmeme veľké množstvo potravy bohatej na tuky.

Zákusky, vyprážané jedlá či iné „olejové“ dobroty uvedú žlčník do plného chodu. Za normálnych okolností by toto nespôsobilo veľké ťažkosti. Problém je v tom, že pomerne veľa ľudí má v žlčníku okrem žlče vytvorené aj žlčníkové kamene. Tie sa pri vyprázdňovaní žlčníka dajú do pohybu a žlčník zapchajú. A to spôsobuje veľmi nepríjemné bolesti.

Riešenie? Ak sú príznaky v norme, tak stačí, keď človek prejde na 12-hodinovú hladovku nasledovanú kvalitnou stravou. Pri komplikáciách je potrebné navštíviť lekára.