Ľudská ruka je pomerne zložitý systém kostí, šliach, väzív, kĺbov a mnohých ďalších častí. Za normálnych okolností, keď všetko funguje presne tak, ako má, si túto zložitosť takmer neuvedomujeme. Veď sú to ruky, ktoré sú s nami od nášho narodenia.  Akékoľvek problémy s rukami však majú veľmi nepríjemné dôsledky. Ruky sú náš základný pracovný nástroj. A vôbec nezáleží na tom, či rúbete drevo v lese alebo hráte na klavír v národnom orchestre.

Bolesť dlaní je jednou z mnohých bolestí, ktoré môžete zažiť v spojitosti s rukami. Bolesť dlaní nepatrí medzi tie najvážnejšie či najnepríjemnejšie. S bolesťou dlaní sa však príjemné chvíle razom môžu zmeniť na malé peklo. Čo stojí za týmto druhom bolesti?

Za bolesťami dlaní môže byť mnoho faktorov. Rovnako ako za každým iným druhom bolesti. Môže ísť o všeobecný symptóm nejaké komplexného ochorenia alebo o obyčajné presilenie svalov dlane.

Najčastejšie je však potrebné bolesti dlane dávať do súvislosti s nervami. Medicína pozná tzv. syndróm karpálneho tunela. Karpálny tunel je otvor, ktorým sa do ruky dostáva nerv, ktorý zabezpečuje komunikáciu ruky s mozgom. Spolu s nervom prechádza karpálnym tunelom aj niekoľko šliach. Problém nastáva vtedy, keď je jedna alebo viacero šliach zapálených. V takomto prípade sa šľacha zväčší a zatlačí na nerv. Práve tento tlak na nerv vytvára nepríjemnú bolesť zápästia, ktorá sa môže rozšíriť aj do dlaní.