Bolesť jazyka sa na prvý pohľad môže zdať ako triviálny problém, ktorému nie je potrebné venovať osobitú pozornosť. Avšak aj jazyk môže bolieť neznesiteľne a môže výrazne znižovať kvalitu a pohodlie života. A čo je omnoho závažnejšie, za bolesťami v jazyku môžu byť rôzne vážne ochorenia.

Jazyk je zaujímavý orgán. Pomáha nám pri konzumácii potravy. Z nejakých zvláštnych dôvodov je jazyk aj malým informátorom o celkovom stave tela. Nezdravý jazyk väčšinou signalizuje problémy v celom tele. Ak je váš život založený na nesprávnom životnom štýle a vaše stravovanie má ďaleko od optima, môžete si byť istí, že to bude vidieť aj na našom jazyku. Veď si určite pamätáte, že pri detských prehliadkach u lekára sa vyplazuje jazyk. Skúsené oko dokáže z farby a povrchu jazyka odhaliť pomerne veľa.

Bolesť jazyka môže vyvolať aj nevhodná strava. Jazyk môže vytvoriť alergickú reakciu, ktorá vám spôsobí mnoho nepríjemných minút či hodín. V zásade to však nie je nič nebezpečné. Rozhodne by vás to nemalo vystrašiť. Stačí počkať a druhý krát si rozmyslieť, čo dáte na svoj jazyk.

Pri bolestiach akéhokoľvek druhu je však potrebné postupovať opatrne. Bolesť jazyka nie je žiadnou výnimkou. Ak sa stretnete s mimoriadne intenzívnou bolesťou jazyka, okamžite zamierte do nemocnice. Ak bolesť jazyka neustupuje a nepoznáte žiadnu príčinu, takisto sa vyberte do nemocnice za odborným lekárom.