Dôležitosť stehenného svalu si začneme naplno uvedomovať až v momente, kedy nám začne robiť problémy. Problém je  v tom, že bolesti stehna môžu byť veľmi intenzívne a v zásade nám znemožniť normálny pohyb. Stehenný sval je najväčší sval v ľudskom tele. Pri chôdzi je zároveň aj najvyťažovanejší. So svalmi majú problémy najmä aktívni športovci. V prípade stehna je to úplne rovnako.

Pri športe môže prísť k poraneniu stehna aj bez toho, aby sme si to všimli. V zápale hry môže dôjsť  k narazeniu stehenného svalu bez toho, aby sme to vedome zaregistrovali. To, že stehno dostalo nejakú ranu, zistíme až po niekoľkých hodinách či dňoch, keď sa začne ozývať nepríjemná bolesť. Väčšinou však úder do svalu zaznamenáme, a teda vieme jeho pôvodcu. Nie vždy však očakávame, že takéto zranenie sa bude liečiť tak dlho.

Tradičným problémom so svalmi je tzv. svalovica. Po športovom výkone je sval zaliaty kyselinou mliečnou. Toto v spojení s intenzívnou snahou o regeneráciu svalu spôsobuje nepríjemnú bolesť, ktorá môže trvať niekoľko dní.

Bolesť stehna môže byť spôsobená aj ďalšími faktormi. Za problémami so stehnom môžu byť úpony svalov na kosti, šľachy či problémy s cievami. Bolesťami svalov tak netrpia iba aktívni športovci, ale aj ich presné opaky. Ľudia, čo nemajú žiadny pohyb, sú veľmi náchylní na zdanlivo nevysvetliteľné bolesti stehna a iných svalov.