S bolesťami v oblasti brucha sme hádam všetci pomerne dobre oboznámení. Tieto bolesti nie sú ničím výnimočným. V drvivej väčšina prípadov sa nejedná ani o nič závažné. Veď iba taká obyčajná plynatosť dokáže narobiť dosť veľa problémov.

Toto však ani zďaleka neznamená, že bolesti brucha by sme mali brať na ľahkú váhu. Treba si uvedomiť, že v tejto časti tela sa nachádza väčšina životu dôležitých orgánov. Bolesť brucha môže byť varovným signálom, že tu niečo nie je v poriadku. Šance na vaše vyliečenie môžu závisieť od vašej schopnosti na tieto bolesti rýchlo reagovať.

Bolesť v ľavom boku (pichanie) a iné typy bolesti môžu signalizovať naozaj mnoho.  Jediná spôsobilá osoba, ktorá dokáže vyšetriť, čo je za takouto bolesťou, je lekár. Mnoho ľudí si však myslí, že si môžu diagnózu stanoviť sami. A to na základe výskumu na internete. Tu je potrebné povedať, že na takýto postup je potrebné si dávať osobitý pozor. Na internete je veľa veľmi užitočných informácií. Nikto by sa však na ne nemal spoliehať, a to najmä v situáciách, kedy ide o život. Takisto nie je dobré dávať na rady v rôznych diskusiách. Iba v prípade, že sa jedná o lekára. Každý dobrý lekár vám však v prípade nepríjemných bolestí v ľavom boku odporučí navštíviť najbližšiu nemocnicu. Iba lekári majú k dispozícii nástroje na správne určenie diagnózy.

Za bolesťou v ľavom boku môže byť mnoho príčin. V ľavej časti brušnej dutiny nájdeme napríklad slezinu, časť pankreasu, ľavú časť pečene, ľavú časť žalúdka, močovod, ľavú obličku, ľavý vaječník a ľavý vajcovod (u žien). U všetkých týchto orgánov môže prísť k problémom. Možnosti možno zúžiť na základe presného opisu bolesti. Či je pichľavá, alebo tupá. Či koliková, alebo ťaživá. Pomôže aj to, ak dokážete bolesť presne lokalizovať.

Zoberme si takú slezinu. Tento malý orgán nie je k životu nevyhnutný. Ľudské telo si bez neho dokáže poradiť bez veľkých problémov. Slezina sa stará napríklad o výmenu opotrebovaných červených krviniek. Slezina je veľmi náchylná na natrhnutie či pretrhnutie. Toto sa najčastejšie stáva počas nejakej športovej aktivity. Za bežných okolností si toho človek ani nemusí všimnúť. Problémy sleziny sa prihlásia až formou bolesti v ľavom boku.

Za bolesťami v ľavom boku je často ľavá oblička. Zápal obličiek dokáže byť viac ako nepríjemný. Toto ochorenie nemožno ignorovať. Rovnako ako rakovinu obličiek, ktoré je ešte nebezpečnejšia.

Všetky ženy by si mali dávať pozor na možné ťažkosti spojené s ľavým vaječníkom či vajcovodom. Tieto časti ženského tela môžu byť infikované. Zápal vaječníkov je nepríjemné ochorenie, ktoré môže ženu v konečnom dôsledku stáť jej plodnosť. Zápal vajcovodu je zvyčajne sprievodným javom zápalu vaječníkov. Bežná žena však prakticky nemá šancu zistiť, že za bolesťou v ľavom boku je vaječník. To dokáže určiť iba lekár.