Bolesti zubov sú obzvlášť nepríjemné. Sú intenzívne a dlhotrvajúce. Nedajú nám späť. Poriadne sa nenajme. Jednoducho katastrofa. Bolesť zubov múdrosti sa v tomto smere v ničom nelíši od bolesti iných zubov. So zubmi múdrosti to však môže byť ďaleko komplikovanejšie ako s bežnými zubmi.

Zuby múdrosti sú tretie stoličky. Vyrastajú neskôr ako bežné zuby, približne v 18. až v 20. roku života. Z tohto dôvodu sa aj nazývajú zuby múdrosti. Konkrétna doba prerezávania sa zubov múdrosti môže byť odlišná. Záleží na jedincovi. Problém so zubmi múdrosti nastáva v momente, kedy ich prirodzený rast nie je možný. Toto nastáva v momente, keď im v tom zabraňuje existujúci zub, alebo v čeľusti či v ústnej dutine nie je ďalšie miesto pre zub. V takomto prípade dochádza okrem iného aj k zápalu zubu, ďasna a okolia. A toto je presne to, čo spôsobuje často až ukrutnú bolesť. Tá sa môže rozšíriť do celej ústnej dutiny a prakticky nám znemožniť prijímať potravu.

Problémy so zubmi múdrosti sa často riešia ich vytrhnutím. Pokiaľ zub spôsobuje problémy, tak väčšinou toto riešenie prinesie želané výsledky. Mnohí ľudia sa však kvôli jednému zubu múdrosti rozhodnú preventívne odstrániť všetky ostatné. Toto však možno považovať za chybu. Zub múdrosti nie je čosi navyše. Plní svoju funkciu. A najmä v neskoršom veku môžu zuby múdrosti poslúžiť, keď už všetky ostatné zuby nebudú existovať.